CIT Relay and Switch A51AO12VDC1.6U
Part No.:
A51AO12VDC1.6U
Datasheet:
A51AO12VDC1.6U.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Shipping
A51AO12VDC1.6U Specifications
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
380VAC, 75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C