CIT Relay and Switch A51AE24VDC1.6
Part No.:
A51AE24VDC1.6
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A51AE24VDC1.6.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V
Shipping
A51AE24VDC1.6 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A5
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
380VAC, 75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
5 ms
Release Time:
3 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C