Mersen USA Newburyport-MA L.L.C. A50P200-4
Part No.:
A50P200-4
Manufacturer:
Mersen USA Newburyport-MA L.L.C.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
A50P200-4.pdf
Description:
FUSE,FAST ACTING,NO BLOWN INDICA
Shipping
A50P200-4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
A50P
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
200A
Voltage Rating - AC:
500 VAC
Voltage Rating - DC:
450 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Indicating
Class:
Approval Agency:
UR
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
100kA AC, 79kA DC
Size / Dimension:
1.220" Dia x 3.063" L (31.00mm x 92.20mm)