ebm-papst Inc. A4E330-AP18-13
Part No.:
A4E330-AP18-13
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
A4E330-AP18-13.pdf
Description:
AC AXIAL FAN
Shipping
A4E330-AP18-13 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
A4E330
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Round - 330mm Dia
Width:
91.00mm
Air Flow:
Static Pressure:
0.301 in H2O (75.0 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
Power (Watts):
140W
RPM:
1600 RPM
Termination:
4 Wire Leads
Ingress Protection:
IP44
Operating Temperature:
-13 ~ 104°F (-25 ~ 40°C)