ebm-papst Inc. A4D250-AI40-01
Part No.:
A4D250-AI40-01
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
A4D250-AI40-01.pdf
Description:
FAN 230/400VAC 251X74.6MM
Shipping
A4D250-AI40-01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
A4D250
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230 ~ 400VAC
Size / Dimension:
Round - 250mm Dia
Width:
72.60mm
Air Flow:
690.0 CFM (19.54m³/min)
Static Pressure:
0.321 in H2O (80.0 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Dual Voltage
Noise:
Power (Watts):
30.00W
RPM:
1600 RPM
Termination:
7 Wire Leads
Ingress Protection:
IP44
Operating Temperature:
-13 ~ 194°F (-25 ~ 90°C)