Mersen USA Newburyport-MA L.L.C. A4BQ2000
Part No.:
A4BQ2000
Manufacturer:
Mersen USA Newburyport-MA L.L.C.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
A4BQ2000.pdf
Description:
L TD FUSE 600V 2000A A4BQ
Shipping
A4BQ2000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
A4BQ
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
2kA
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Response Time:
Slow Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
L
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 100kA DC
Size / Dimension:
3.504" Dia x 10.748" L (89.00mm x 273.00mm)