CIT Relay and Switch A41US24VDC
Part No.:
A41US24VDC
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A41US24VDC.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V
Shipping
A41US24VDC Specifications
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A4
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
41.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
380VAC, 75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
15 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C