CIT Relay and Switch A3M1UCQ12VDC1
Part No.:
A3M1UCQ12VDC1
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A3M1UCQ12VDC1.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 60A 12V
Shipping
A3M1UCQ12VDC1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A3
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
150 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C