CIT Relay and Switch A3KM1ASQ48VDC1.6D
Part No.:
A3KM1ASQ48VDC1.6D
Datasheet:
A3KM1ASQ48VDC1.6D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 80A 48VDC
Shipping
A3KM1ASQ48VDC1.6D Specifications
Coil Current:
33.3 mA
Coil Voltage:
48VDC
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
145VDC - Max
Must Operate Voltage:
33.6 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC
Features:
Diode, Sealed - Fully, Magnetic Blowout
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C