CIT Relay and Switch A3KM1ASP24VDC1.6R
Part No.:
A3KM1ASP24VDC1.6R
Datasheet:
A3KM1ASP24VDC1.6R.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 150A 24V
Shipping
A3KM1ASP24VDC1.6R Specifications
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
145VDC - Max
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
Magnetic Blowout, Resistor, Sealed - Fully
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C