CIT Relay and Switch A3K1CSQ12VDC1.6D
Part No.:
A3K1CSQ12VDC1.6D
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A3K1CSQ12VDC1.6D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 150A 12V
Shipping
A3K1CSQ12VDC1.6D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A3K
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
145VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
15 ms
Release Time:
15 ms
Features:
Diode, Sealed - Fully, Magnetic Blowout
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C