CIT Relay and Switch A3K1ASQ24VDC1.6D
Part No.:
A3K1ASQ24VDC1.6D
Datasheet:
A3K1ASQ24VDC1.6D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 150A 24V
Shipping
A3K1ASQ24VDC1.6D Specifications
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
145VDC - Max
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
Diode, Sealed - Fully, Magnetic Blowout
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C