CIT Relay and Switch A3K1ASP12VDC1.6D
Part No.:
A3K1ASP12VDC1.6D
Datasheet:
A3K1ASP12VDC1.6D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 150A 12V
Shipping
A3K1ASP12VDC1.6D Specifications
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
145VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Diode, Sealed - Fully, Magnetic Blowout
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C