CIT Relay and Switch A3F1UCQ24VDC1R
Part No.:
A3F1UCQ24VDC1R
Datasheet:
A3F1UCQ24VDC1R.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 25A 24V
Shipping
A3F1UCQ24VDC1R Specifications
Coil Current:
75 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
25 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
Resistor
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C