CIT Relay and Switch A3F1CSP24VDC2
Part No.:
A3F1CSP24VDC2
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A3F1CSP24VDC2.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 80A 24V
Shipping
A3F1CSP24VDC2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A3
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
75 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C