CIT Relay and Switch A3F1CCQ12VDC1R
Part No.:
A3F1CCQ12VDC1R
Datasheet:
A3F1CCQ12VDC1R.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 60A 12V
Shipping
A3F1CCQ12VDC1R Specifications
Coil Current:
150 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Resistor
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C