CIT Relay and Switch A3F1ASP12VDC2
Part No.:
A3F1ASP12VDC2
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A3F1ASP12VDC2.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE FLANGED HEAVY D
Shipping
A3F1ASP12VDC2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A3
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
150 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C