CIT Relay and Switch A3F1ACQ12VDC2D
Part No.:
A3F1ACQ12VDC2D
Datasheet:
A3F1ACQ12VDC2D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 80A 12V
Shipping
A3F1ACQ12VDC2D Specifications
Coil Current:
150 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Diode
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C