CIT Relay and Switch A3F1ACQ12VDC1D
Part No.:
A3F1ACQ12VDC1D
Datasheet:
A3F1ACQ12VDC1D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 60A 12V
Shipping
A3F1ACQ12VDC1D Specifications
Coil Current:
150 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Diode
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C