Allegro MicroSystems A3240LUA
Part No.:
A3240LUA
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Switches (Solid State)
Package:
3-SSIP
Datasheet:
A3240LUA.pdf
Description:
MAGNETIC SWITCH UNIPOLAR 3SIP
Shipping
A3240LUA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Series:
Package/Case:
3-SSIP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Function:
Unipolar Switch
Technology:
Hall Effect
Polarization:
South Pole
Sensing Range:
5mT Trip, 5mT Release
Test Condition:
-40°C ~ 150°C
Voltage - Supply:
4.2V ~ 24V
Current - Supply (Max):
6mA
Current - Output (Max):
25mA
Output Type:
Open Collector
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TA)