Allegro MicroSystems A3240ELHLT-T
Part No.:
A3240ELHLT-T
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Switches (Solid State)
Package:
SOT-23W
Datasheet:
A3240ELHLT-T.pdf
Description:
MAGNETIC SWITCH UNIPOLAR SOT23W
Shipping
A3240ELHLT-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Series:
Package/Case:
SOT-23W
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Function:
Unipolar Switch
Technology:
Hall Effect
Polarization:
South Pole
Sensing Range:
5mT Trip, 5mT Release
Test Condition:
-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply:
4.2V ~ 24V
Current - Supply (Max):
6mA
Current - Output (Max):
25mA
Output Type:
Open Collector
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)