CIT Relay and Switch A31UCQ12VDC1D
Part No.:
A31UCQ12VDC1D
Datasheet:
A31UCQ12VDC1D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 25A 12V
Shipping
A31UCQ12VDC1D Specifications
Coil Current:
150 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
25 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Diode
Termination Style:
Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C