CIT Relay and Switch A31CCQ24VDC2D
Part No.:
A31CCQ24VDC2D
Datasheet:
A31CCQ24VDC2D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 80A 24V
Shipping
A31CCQ24VDC2D Specifications
Coil Current:
75 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
Diode
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C