Hirose Electric Co Ltd A3-14DA-2SV(71)
Part No.:
A3-14DA-2SV(71)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
A3-14DA-2SV(71).pdf
Description:
CONN RCPT 14POS 0.079 GOLD SMD
Shipping
A3-14DA-2SV(71) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
A3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
14
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
8.00µin (0.203µm)
Insulation Color:
Brown
Insulation Height:
0.165" (4.20mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
5.1mm, 6mm
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
1A