CIT Relay and Switch A2M1CSQ12VDC1.6R
Part No.:
A2M1CSQ12VDC1.6R
Datasheet:
A2M1CSQ12VDC1.6R.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Shipping
A2M1CSQ12VDC1.6R Specifications
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Resistor, Sealed - Fully
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C