CIT Relay and Switch A2M1CSP12VDC1.6R
Part No.:
A2M1CSP12VDC1.6R
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A2M1CSP12VDC1.6R.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE METAL BRACKET S
Shipping
A2M1CSP12VDC1.6R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A2
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C