CIT Relay and Switch A2M1ASQ48VDC1.6D
Part No.:
A2M1ASQ48VDC1.6D
Datasheet:
A2M1ASQ48VDC1.6D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 48V
Shipping
A2M1ASQ48VDC1.6D Specifications
Coil Current:
33.3 mA
Coil Voltage:
48VDC
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
33.6 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC
Features:
Diode, Sealed - Fully
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C