CIT Relay and Switch A2M1ACQ12VDC1.9R
Part No.:
A2M1ACQ12VDC1.9R
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A2M1ACQ12VDC1.9R.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Shipping
A2M1ACQ12VDC1.9R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A2
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
158.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Resistor
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C