CIT Relay and Switch A2KM1CSQ48VDC1.6
Part No.:
A2KM1CSQ48VDC1.6
Datasheet:
A2KM1CSQ48VDC1.6.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 60A 48VDC
Shipping
A2KM1CSQ48VDC1.6 Specifications
Coil Current:
33.3 mA
Coil Voltage:
48VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
110VDC - Max
Must Operate Voltage:
33.6 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC
Features:
Magnetic Blowout, Sealed - Fully
Termination Style:
Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C