CIT Relay and Switch A2KM1CSP24VDC1.6D
Part No.:
A2KM1CSP24VDC1.6D
Datasheet:
A2KM1CSP24VDC1.6D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 120A 24V
Shipping
A2KM1CSP24VDC1.6D Specifications
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
110VDC - Max
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
Diode, Sealed - Fully, Magnetic Blowout
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C