CIT Relay and Switch A2K1CSQ12VDC1.6
Part No.:
A2K1CSQ12VDC1.6
Datasheet:
A2K1CSQ12VDC1.6.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 120A 12V
Shipping
A2K1CSQ12VDC1.6 Specifications
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
110VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Magnetic Blowout, Sealed - Fully
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C