CIT Relay and Switch A2K1CSP24VDC1.6D
Part No.:
A2K1CSP24VDC1.6D
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A2K1CSP24VDC1.6D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 120A 24V
Shipping
A2K1CSP24VDC1.6D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A2K
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
110VDC - Max
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
15 ms
Release Time:
15 ms
Features:
Diode, Sealed - Fully, Magnetic Blowout
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C