CIT Relay and Switch A2HM1CSQ24VDC1.6
Part No.:
A2HM1CSQ24VDC1.6
Datasheet:
A2HM1CSQ24VDC1.6.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V
Shipping
A2HM1CSQ24VDC1.6 Specifications
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
50 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
Sealed - Fully
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C