CIT Relay and Switch A2HM1ASQ12VDC1.6R
Part No.:
A2HM1ASQ12VDC1.6R
Datasheet:
A2HM1ASQ12VDC1.6R.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V
Shipping
A2HM1ASQ12VDC1.6R Specifications
Coil Current:
150 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
50 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Resistor, Sealed - Fully
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C