CIT Relay and Switch A2H1CSQ24VDC1.6D
Part No.:
A2H1CSQ24VDC1.6D
Datasheet:
A2H1CSQ24VDC1.6D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V
Shipping
A2H1CSQ24VDC1.6D Specifications
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
50 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
Diode, Sealed - Fully
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C