CIT Relay and Switch A2H1CSP12VDC1.6
Part No.:
A2H1CSP12VDC1.6
Datasheet:
A2H1CSP12VDC1.6.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V
Shipping
A2H1CSP12VDC1.6 Specifications
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
50 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C