CIT Relay and Switch A2H1ASP24VDC1.6R
Part No.:
A2H1ASP24VDC1.6R
Datasheet:
A2H1ASP24VDC1.6R.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 24V
Shipping
A2H1ASP24VDC1.6R Specifications
Coil Current:
75 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
50 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C