CIT Relay and Switch A2F1ASQ24VDC1.9
Part No.:
A2F1ASQ24VDC1.9
Datasheet:
A2F1ASQ24VDC1.9.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V
Shipping
A2F1ASQ24VDC1.9 Specifications
Coil Current:
79.2 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
Sealed - Fully
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C