CIT Relay and Switch A2F1ACQ12VDC1.9R
Part No.:
A2F1ACQ12VDC1.9R
Datasheet:
A2F1ACQ12VDC1.9R.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Shipping
A2F1ACQ12VDC1.9R Specifications
Coil Current:
158.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Resistor
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C