ebm-papst Inc. A2E170-AF23-02
Part No.:
A2E170-AF23-02
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
A2E170-AF23-02.pdf
Description:
AC AXIAL FAN
Shipping
A2E170-AF23-02 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
A2E170
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Round - 170mm Dia
Width:
65.00mm
Air Flow:
Static Pressure:
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
Power (Watts):
53.0W
RPM:
3150 RPM
Termination:
4 Wire Leads with Splice Terminals
Ingress Protection:
IP44
Operating Temperature:
140°F (60°C)