ebm-papst Inc. A2E170-AA47-51
Part No.:
A2E170-AA47-51
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
A2E170-AA47-51.pdf
Description:
AC AXIAL FAN
Shipping
A2E170-AA47-51 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
A2E170
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Round - 170mm Dia
Width:
62.50mm
Air Flow:
Static Pressure:
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP)
Noise:
Power (Watts):
48.00W
RPM:
2950 RPM
Termination:
4 Wire Leads
Ingress Protection:
IP44
Operating Temperature:
158°F (70°C)