ebm-papst Inc. A2D250-AA06-84
Part No.:
A2D250-AA06-84
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
A2D250-AA06-84.pdf
Description:
AC AXIAL FAN
Shipping
A2D250-AA06-84 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
266/460VAC
Size / Dimension:
Round - 250mm Dia
Width:
66.00mm
Air Flow:
Static Pressure:
0.502 in H2O (125.0 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial, 3 Phase
Features:
Dual Voltage
Noise:
Power (Watts):
150W
RPM:
2900 RPM
Termination:
Terminal Block
Ingress Protection:
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:
-40 ~ 176°F (-40 ~ 80°C)