ebm-papst Inc. A2D240-AA02-06
Part No.:
A2D240-AA02-06
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
A2D240-AA02-06.pdf
Description:
AC AXIAL FAN
Shipping
A2D240-AA02-06 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
A2D240
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230/400VAC
Size / Dimension:
Round - 240mm Dia
Width:
72.50mm
Air Flow:
Static Pressure:
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial, 3 Phase
Features:
Dual Voltage
Noise:
Power (Watts):
125W
RPM:
2700 RPM
Termination:
7 Wire Leads with Splice Terminals
Ingress Protection:
IP44
Operating Temperature:
-13 ~ 158°F (-25 ~ 70°C)