TTM Technologies, Inc. A2541R24C10GM
Part No.:
A2541R24C10GM
Manufacturer:
TTM Technologies, Inc.
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
34-SMD Module
Datasheet:
A2541R24C10GM.pdf
Description:
RF TXRX MOD BLUETOOTHU.FL SMD
Shipping
A2541R24C10GM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TTM Technologies, Inc.
Series:
AIR™
Package/Case:
34-SMD Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
Bluetooth
Protocol:
Bluetooth v4.0
Modulation:
Frequency:
2.4GHz
Data Rate:
2Mbps
Power - Output:
1dBm
Sensitivity:
-94dBm
Serial Interfaces:
Antenna Type:
Antenna Not Included, U.FL
Utilized IC / Part:
CC2541
Memory Size:
256kB Flash, 8kB RAM
Voltage - Supply:
2V ~ 3.6V
Current - Receiving:
14mA
Current - Transmitting:
13mA
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C