Omron Automation and Safety A22TK-2LR-11-K10
Part No.:
A22TK-2LR-11-K10
Datasheet:
A22TK-2LR-11-K10.pdf
Description:
SWITCH KEYLCK 2POS DPST 10A 110V
Shipping
A22TK-2LR-11-K10 Specifications
Series:
A22TK
Product Status:
Active
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Off, Off-On
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
110 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Tubular Key
Key Removable Positions:
Left
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C