Omron Automation and Safety A22RK-2ML-10
Part No.:
A22RK-2ML-10
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Keylock Switches
Package:
Datasheet:
A22RK-2ML-10.pdf
Description:
SWITCH KEYLCK 2POS SPST 10A 120V
Shipping
A22RK-2ML-10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
A22RK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Circuit:
SPST-NO
Number of Positions:
2
Switch Function:
Off-On
Contact Timing:
Not Specified
Current Rating (Amps):
10A (AC)
Voltage Rating - AC:
120 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Flat Key
Key Removable Positions:
Left
Angle of Throw:
90°
Contact Material:
Contact Finish:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Features:
IP65
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C