Omron Automation and Safety A22NS-3RB-NGA-G120-NN
Part No.:
A22NS-3RB-NGA-G120-NN
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Selector Switches
Package:
Datasheet:
A22NS-3RB-NGA-G120-NN.pdf
Description:
SWITCH SELECTOR
Shipping
A22NS-3RB-NGA-G120-NN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
A22NS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Standard
Circuit:
DPST-NO/NC
Number of Positions:
3
Switch Function:
Mom-Off-Mom, Mom-On-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
120 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Ingress Protection:
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Bezel - Round, Green Knob
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C