CIT Relay and Switch A21CSQ48VDC1.6
Part No.:
A21CSQ48VDC1.6
Datasheet:
A21CSQ48VDC1.6.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 48V
Shipping
A21CSQ48VDC1.6 Specifications
Coil Current:
33.3 mA
Coil Voltage:
48VDC
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
33.6 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C