CIT Relay and Switch A21CSP24VDC1.6D
Part No.:
A21CSP24VDC1.6D
Datasheet:
A21CSP24VDC1.6D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Shipping
A21CSP24VDC1.6D Specifications
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
Diode, Sealed - Fully
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C