CIT Relay and Switch A21CSP12VDC1.9D
Part No.:
A21CSP12VDC1.9D
Datasheet:
A21CSP12VDC1.9D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Shipping
A21CSP12VDC1.9D Specifications
Coil Current:
158.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Diode, Sealed - Fully
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C